image

PeyamaKurd - Beyaz Saray, Donald Trump'ın ABD'nin NATO'nun müttefiklerini olası bir Rus saldırısına karşı korumasına yardım etmemesi gerektiği yönündeki yorumlarını "dengesiz" olarak niteledi.

Cumartesi günü Güney Carolina'daki son siyasi mitinginde NATO liderleriyle daha önce yaptığı bir toplantıdan söz ediyor izlenimi veren eski ABD Başkanı, "büyük bir ülkenin" başkanıyla müttefiklerin birbirlerini savunmak için acele etmeleri konusunda konuştuğunu öne sürdü.

Beyaz Saray Sözcüsü Andrew Bates ise Trump’ın yorumlarıyla ilgili şunları söyledi:

"En yakın müttefiklerimizin cani rejimler tarafından işgal edilmesini teşvik etmek dehşet verici ve dengesizliktir. Ayrıca Amerikan ulusal güvenliğini, küresel istikrarı ve ekonomimizi tehlikeye atmaktadır."

Bates, Kasım ayında yeniden seçilmek için çabalayan Başkan Joe Biden'ın 2021'de göreve geldiğinden bu yana ittifakı güçlendirdiğini ve NATO'nun şu anda "şimdiye kadarki en büyük ve en hayati ittifak" olmasını sağladığını da sözlerine ekledi.

"Bu, yaklaşan başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi aday adayının ittifakı ilk eleştirmesi değil"

Bates yaptığı açıklamada, "Başkan Biden savaş çağrısı yapmak ve dengesiz kaosu teşvik etmek yerine, Amerikan liderliğini güçlendirmeye ve ulusal güvenlik çıkarlarımıza karşı değil, onları savunmaya devam edecektir, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), 29 Avrupa ve iki Kuzey Amerika ülkesinden oluşan bir askeri ittifak olup, tüzüğünde saldırıya uğrayan herhangi bir üyeyi savunması gerektiğini söyleyen bir hüküm bulunmaktadır. Bu, yaklaşan başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi aday adayının ittifakı ilk eleştirmesi değil" vurgusunu yaprtı.

Trump başkan olduğunda ABD'yi NATO'dan çıkarmakla tehdit etmişti.