image

PeyamaKurd - Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta geçen sene meydana gelen patlamayı soruşturan yargıç Tarık el-Bitar’ın görevden alınmasını talep eden Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerine ateş açıldı.

Olayda en az 4 kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi.

Güvenlik güçlerinin müdahalede bulunduğu esnada çatışma çıktığı öğrenildi.

Hizbullah ve Emel Hareketi destekçileri, Beyrut Limanı'nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan yargıç Tarık el-Bitar'ın görevden alınması talebiyle Beyrut Adalet Sarayı önüne doğru yürüyüş için toplandı.

Yürüyüş sırasında gerçekleşen saldırı sonrasında zaman zaman silah seslerinin duyulduğu bölgeye Ordu birlikleri intikal etti.

Beyrut Limanı’ndaki patlama ve Hakim Bitar’ın görevden alınma talebi hakkında!

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos 2020'de patlayıcı maddelerin bulunduğu bir depoda önce yangın çıkmış, ardından tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti.

Patlamada 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden fazla kişinin yaralandığı, 300 bin kişinin patlama nedeniyle yerinden olduğu açıklanmıştı.

Şii Emel Hareketinden milletvekilleri Ali Hasan Halil ve Gazi Zuaytir'in avukatları, önceki gün soruşturmayı yürüten hakim Bitar hakkında "görevden alınma" talebiyle dava açmıştı.

Bitar ise hakkındaki "görevden alınma" talebi öncesinde, son duruşmaya katılmayan Ali Hasan Halil hakkında gözaltı kararı çıkarmıştı.