image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden’a ABD’li 11 Kongre üyesi tarafından Türkiye hakkında bir mektup gönderdi.

Joe Biden’a gönderdikleri mektupta, Türkiye'nin ABD ve müttefikleri için 'tehlike arz ettiği' belirtilerek, F-16'ların satışının gerçekleşmemesi gerektiği belirtilerek, "F-35’ler S400’den dolayı verilmedi" açıklamasına yer verildi.

Basında yer alan habere göre, ABD’li 11 Kongre üyesinin ABD Başkanı Joe Biden’a Türkiye hakkında mektup gönderdiği ifade edildi.

Türkiye'nin F35 yerine F16 talebine vurgu!

Gönderilen mektupta, Türkiye'nin 40 adet F-16 uçağı ile 8 uçağın iyileştirmesi için kit satın almak istediği yönündeki haberleri endişeyle takip ettiklerini belirten kongre üyeleri, Erdoğan'ın, Türkiye'nin Eylül'de yeni bir S-400 hava savunma sistemini satın alabileceğine dair yaptığı belirtilerek, "ABD yapımı bir uçağı, düşman gibi davranmaya devam eden bir anlaşma müttefikine göndererek ulusal güvenliğimizi tehlikeye atmayı göze alamayız" denildi.

"Ankara'nın S-400 sistemini satın almasının ardından Türkiye'nin F-35 programından çıkarıldığı" belirtilen mektupta, ABD'de her iki parti tarafından desteklenen ve Biden yönetiminde de devam eden söz konusu kararın, F-35 sisteminin Türkiye tarafından riske atılmasını engellediği vurgulandı.

Ayrıca Biden'a gönderilen mektupta, Türkiye’nin F-35 uçakları için 1.4 milyar dolar ödediği yönündeki haberler hatırlatılarak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, nakit F-35 sevkiyatı, yeni F-16 savaş uçakları veya mevcut F-16 uçaklarının filosu için modernizasyon kitleri şeklinde tazminat istediği de kaydedildi.