image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden Washington'un Asya'ya yönelik politikasına temas etti. Biden, Güneydoğu Asya Uluslar Birliğinin (ASEAN), ülkesinin Asya politikasının merkezinde olduğunu vurgulayarak, ASEAN ile daha yakın iş birliği geliştirme sözünü verdi.

South China Morning Post'un (SCMP) haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden, Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh'deki ASEAN zirvesine katılarak, bölge ilgili sürece dikkat çekti.

ASEAN bloğunun Washington'un Asya politikasının merkezinde olduğuna vurgu yapan ABD Başkanı Biden, askeri yönetim altındaki Myanmar ve Güney Çin Denizi anlaşmazlığı gibi büyük bölgesel meseleler üzerinde daha yakın iş birliğine dikkat çekti.

ABD-ASEAN işbirliği ortaklığı başlatıldı!

Buradaki açıklamalarında ASEAN zirvesine katılmasının "ABD'nin birlik üyesi ülkelerle ilişkiye verdiği önemin kanıtı" olduğunu dile getiren Biden, "ASEAN, Hint-Pasifik stratejisinin kalbidir ve güçlendirilmiş, birleşik bir ASEAN ile adım adım çalışma taahhüdümüzü güçlendirmeye devam ediyoruz" sözlerine yer verdi.

Ayrıca açıklamalarının devamında Çevre ve iklim gibi alanlarda çok taraflı iş birliğini genişleten ABD-ASEAN Kapsamlı Stratejik Ortaklığı'nın başlatıldığını açıklayan Biden, bu ortaklığın, "hukukun üstünlüğüne yönelik tehditlere" karşı savunmayı, "özgür ve açık, istikrarlı ve müreffeh, dayanıklı ve güvenli bir Hint-Pasifik bölgesi inşa etmeyi" amaçladığına da vurgu yaptı.