image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden dün gazetecilere yaptığı açıklamada, iklim zirvesine katılmayan Çin Devlet Başkanı Şi Jinpin ve Galsgow’a gitmeyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e tepki gösterdi.

"iklim krizinin çok büyük bir sorun olduğunu" ve "Çin'in arkasını dönüp gittiğini" belirterek aynı şeyin Rusya ve Putin için de geçerli olduğunu sözlerine ekledi.

Gazetecilerin özellikle Çin,Rusya ve Suudi Arabistan'ın rolünü sorması üzerine Biden, şu yanıtı verdi:

"Çin'in dünyada bir dünya lideri olarak anlaşılır şekilde edinmeye çalıştığı rol... Buraya gelmeyerek... Yapmayın! Jinping'in burada olmaması büyük bir hata."

Ardından Rusya için de aynı şeyin geçerli olduğunu belirten Biden, "Rusya Devlet Başkanı bu konuda ağzını açmıyor" dedi.

Putin'in Sözcüsü Dmitri Peskov, Ekim ayında, Rus liderin zirveye neden katılamayacağıyla ilgili hiçbir detay vermeden ve "iklim krizinin Rusya için çok önemli olduğunu" söyleyerek katılmama kararı verdiğini açıklamıştı.

Eylül ayında Şi Jinping, Çin'in 2060 yılına kadar sera gazı salımını sıfıra indirme konusunda verilen sözleri yerine getireceğini açıklamıştı.