image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden, göreve geldiği günden bu yana ilk kez Kongre ortak oturumunda Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerine hitap etti.

Biden ilk konuşmasında, Rusya’nın ABD’deki seçimlere müdahale ettiğine değinerek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e “Bizim gerekli cevapları vereceğimizi çok iyi anladı” mesajını iletti.

Biden oturumuna ilk kez hitap ettiği Kongre’de, ekonomik planlarını öne çıkararak, “Amerika yeniden yükseliyor” mesajını verdi.

Biden konuşmasına, "Kriz içinde bir ülke devralışımın üzerinden 100 gün geçti. 100 gün sonra size şunu söyleyebilirim: Amerika riski imkana, krizi fırsata, engeli avantaja çevirerek yeniden ilerliyor'' ifadeleriyle başladı.

“Putin’e anlamlı mesaj”

Biden konuşmasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesine de değindi. Yapılan görüşmede Putin’e bir çatışmanın peşinde olmadıklarını ancak eylemlerinin bir sonucu olacağını söylediğini aktaran Biden şu ifadeleri kullandı:

“Rusya’nın seçimlerimize müdahalesine, hükümetimiz ve işletmelerimize siber saldırısına orantılı yanıtlar verdik. Ancak konu ortak çıkarlarımıza geldiğinde iş birliği içinde olabiliriz. Putin, bizim gerekli cevapları vereceğimizi çok iyi anladı.”

“İran ve Kuzey Kore ciddi tehdit”

Öte yandan Biden, İran ve Kuzey Kore’nin nükleer programlarının dünya için ciddi tehdit olduğunun altını çizdi ve konuyla ilgili olarak “Bu ülkelerin ortaya çıkardığı tehditlerle, diplomasi ve mutlak kararlılıkla mücadele için müttefiklerimizle yakından çalışacağız” ifadesini kullandı.

“Bin Ladin’e adaleti sağladık, geri dönme zamanı!”

Biden, ABD’nin Afganistan’dan asker çekme kararına ilişkin olarak ise, “Usame Bin Ladin’e adaleti sağladık ve Afganistan’daki El-Kaide’nin terör tehdidini azalttık. 20 yıllık kahramanlık ve fedakarlığın ardından, ülkemizdeki askerleri evine getirme zamanı” yorumunda bulundu.