image

PeyamaKurd – ABD Başkanı Biden, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine karşı çıkmasına yönelik sorulara "Türkiye’ye gitmeyeceğim ama iyi olacağımızı düşünüyorum" şeklinde yanıt verdi.

Biden, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği başvurularına güçlü destek verdiği ve memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, "ABD; Finlandiya ve İsveç ile ortak güvenliğimize tehditlere karşı güçlü durulması ve saldırıların geri püskürtülmesi konusunda çalışmayı sürdürecektir" dedi.

Biden, bir gazetecinin NATO krizinden dolayı Türkiye'yle ilişkilerin durumuna ilişkin sorusu üzerine, "Türkiye’ye gitmeyeceğim ama bence iyi olacağız" yanıtını verdi.

'Türkiye'nin endişeleri giderilebilir'

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle endişelerinin giderilebileceği mesajı verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiyeli mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'yla New York'taki görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, NATO'nun genişleme sürecinin başarılı olmasını sağlamak için çalıştıklarını ifade etmişti.