image

PeyamaKurd - ABD Yüksek Mahkemesi'nin kürtaj ile ilgili kararına Biden'den tepki geldi. Biden, kararın ülkeyi 150 yıl geriye götürdüğünü ileri sürdü.

Yüksek Mahkemenin kürtajı anayasal hak olmaktan çıkaran kararından dolayı son derece üzgün olduğunu belirten ABD Başkanı Joe Biden, "Yüksek Mahkeme Amerika'yı tam anlamında 150 yıl geriye götürdü" ifadesini kullandı.

ABD Bşakanı Biden, mahkemenin ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade kararını" iptal etmesinin ardından Beyaz Saray'da bir konuşma gerçekleştirdi.

Biden, bu kararın ülke tarihi için "önemli bir an" olduğuna dikkati çekerek, "Bugün Yüksek Mahkeme, Amerikan halkının anayasal hakkını elinden aldı. Ülkemiz ve mahkeme için üzücü bir gün" açıklamasında bulundu.

Mahkemenin aldığı karar ile kadınların haklarının kısıtlanmadığını, tamamen elinden alınıldığını dile getiren Biden, "Şu anda Roe kararı artık yok. Açık konuşayım; bu ülkenin kadınlarının sağlığı ve hayatı artık tehdit altında" değerlendirmesine yer verdi.