image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden’ın, eski Başkan Donald Trump döneminde Doğu Akdeniz’de onaylanan “EastMed Boru Hattı” projesinden desteğini çekmesinin ardından söz konusu proje ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Yunan basınında yer alan habere göre, ABD'nin söz konusu geri çekilme kararının ardından Total Energies, Exxon Mobil ve Hellenic Petroleum ortak girişimi Girit çevresindeki sismik araştırmaları ve sondaj çalışmalarını askıya aldı.

Helenik Hidrokarbon Kaynakları İşletmesine yıllık plan gönderen Total Energies, ocak-şubat aylarında bölgede sismik araştırma öngörülmediğini duyurdu.

Yunan medyası ABD'nin, Doğu Akdeniz Boru Hattına (EastMed) verdiği desteği geri çekme kararına vurgu yaparak, zamanlamanın manidar olduğunu ifade etti.

Projeye Türkiye de karşı çıkmıştı!

Yunan basını, İsrail-Yunanistan-Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin ortak projesi EastMed Boru Hattı'na ABD'nin desteğin çektiğini iddia etmişti.

Basında dün çıkan haberlerde ABD'nin, Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattına ilişkin çekincelerini gayriresmi bir yazı ile (non paper) Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) ilettiği bildirilmişti.

ABD'nin dile getirdiği çekinceler arasında projenin ekonomik açıdan sürdürülebilir olmaması ve çevresel hassasiyetlere uzak olması gösterilmişti.

Trump döneminde onaylanan projeye Türkiye, sert bir şekilde tepki göstermişti.