image

PeyamaKurd - Kiev-Moskova arasındaki kriz devam ederken ABD Başkanı Joe Biden'ın bu hafta sonu Washington DC yakınlarındaki Camp David'de ulusal güvenlik ekibiyle Rusya-Ukrayna krizini ele alacağı ve gelecek hafta Rusya'ya yazılı yanıt verileceği ifade edildi.

Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında gündemi değerlendiren Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya-Ukrayna krizine değindi.

Sözcü Psaki, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın bugün Cenevre'de Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldiğini aktararak, "Biden, Blinken'a 1 ya da 1000 Rus askerinin Ukrayna'ya geçmesinin 'saldırı' anlamına geleceğini söyledi" ifadesini kullandı.

Başkan Biden'ın bu hafta sonu Camp David'de ulusal güvenlik ekibiyle Rusya ve Ukrayna meselesini görüşeceğini dile getiren Sözcü Psaki, "Gelecek hafta Rusya'ya yazılı yanıt vereceğiz. Bu sadece soru-cevap şeklinde olmayacak. Endişelerimizi de aktaracağız" dedi.

Psaki, Biden'ın Camp David'de bazı ortak ve müttefik ülkelerle de görüşeceği bilgisini vererek, "Gelecekte atılacak en uygun adımın ne olacağına karar vereceğiz. Biden her zaman masaya oturmaya hazır" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Sözcü açıklamasında, ABD'nin son dönemde Ukrayna'ya güvenlik yardımlarını da artırdığına dikkati çekerek, "Ukrayna'ya Mi-17 helikopterlerini verme niyetimizi Kongre'ye bildirdik" değerlendirmesinde bulundu.