image

PeyamaKurd - İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in cenazesine katılmak üzere başkent Londra'ya giden ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden, Kraliçenin cenazesinin başında bekledi.

Kraliçe II. Elizabeth'in 8 Eylül’de 96 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından yarın düzenlenecek olan cenaze töreni için dünyanın dört bir yanından liderler ve eşleri İngiltere’ye gelmeye devam ederken Biden ve eşi de Londra'ya ulaştı.

ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden, yarınki cenaze tören öncesi Kraliçe Elizabeth'in Westminster Hall’daki tabutunu ziyaret etti, ardından Lancaster House'da Kraliçe Elizabeth'in taziye defterini imzaladı.

"70 yıldır ona sahip olduğunuz için şanslıydınız"

Kraliçe Elizabeth'i "insaflı" ve "onurlu" bir hükümdar olarak olduğunu ifade eden ABD Başkanı Joe Biden şu ifadelere yer verdi:

"Bütün İngiltere halkı, Birleşik Krallık'taki tüm insanlar, kalplerimiz sizinle. İngiltere'de 70 yıldır ona sahip olduğunuz için şanslıydınız, hepimiz öyleydik. Dünya onun için daha iyi."

Kraliçe II. Elizabeth'in cenazesine katılmak üzere İngiltere'de bulunan Biden ve eşi, Lancaster House'un ardından Buckingham Sarayı'nda Kral Charles tarafından verilen resepsiyona katıldı.