image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in iç işlerine karıştıkları yönündeki iddiaları kabul etmeyerek, "Müdahale etmiyoruz. Bu husustaki pozisyonumu biliyorlar" ifadesini kullandı.

Biden, Kuzey Carolina eyaletindeki programı dönüşü uçağa binerken Durham'da ve indikten sonra da Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını cevapladı.

Yargı reformu tartışmaları sebebiyle protestolara sahne olan İsrail'in demokrasisi ile ilgili endişelenip endişelenmediği sorusuna Biden, "İsrail'in birçok güçlü destekçisi gibi ben de çok endişeliyim" cevabını verdi.

İsrail'in zor zamandan geçtiğini ve bunu halletmeleri gerektiği görüşünü paylaşan Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yargı reformu düzenlemesinden vazgeçmesini umduğunu dile getirdi.

Biden, "Bu yolda devam edemezler. Bunu bir nevi netleştirdim" diyerek, Netanyahu'nun gerçek bir uzlaşma sağlayacak şekilde hareket etmesini umduğunu belirtti.

Netanyahu'yu Washington'a davet edip etmeyeceğiyle ilgili soruya Biden, "Hayır, yakın zamanda değil" şeklinde cevapladı. Biden, Netanyahu'yla telefonda konuşmadığını, ona ilgili mesajını ülkesinin İsrail'deki büyükelçisi yoluyla ilettiğini belirtti.

Rusya'nın Belarus'a taktik nükleer silah konuşlandırma planıyla ilgili ise Biden, "Bunu henüz yapmadılar" dedi. Biden, "Bu onun (Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin) yaptığı tehlikeli türde bir konuşma ve endişe verici" dedi.