image

PeyamaKurd - Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında çıkarılan yakalama kararını savundu

Biden, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında çıkardığı yakalama kararının haklı olduğunu dile getirdi. 

Putin'in açık bir şekilde "savaş suçu" işlediğini dile getiren Biden, UCM hükümlerinin kendileri de dahil pek çok ülke tarafından tanınmamasına rağmen, alınan kararın "çok güçlü bir işaret" olduğunu vurguladı.

CNN televizyonunda konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ABD Ulusal Güvenlik Konseyi İletişim Direktörü John Kirby ise, Vladimir Putin'in ABD'ye gelmesi durumunda, UCM'nin kararı doğrultusunda tutuklanıp tutuklanmayacağı ile ilgili soruya, Rus liderin ABD'ye gelmesini ihtimaller dahilinde görmediğini belirterek yanıt verdi.

Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan UCM, Putin hakkında, Ukrayna'da işlediği savaş suçlarını gerekçe göstererek yakalama kararı çıkarmıştı. 

Mahkeme, Cuma günü aldığı kararda, Rus işgali altındaki Ukrayna topraklarında yaşayan çok sayıda çocuğun Rusya'ya götürülmesinin savaş suçu olduğuna hükmetmiş ve Putin'in bu suçlarda şahsi sorumluluk taşıdığı hükmüne varmıştı.