image

PeyamaKurd - Washington'da bir etkinlikte konuşan ABD Başkanı Joe Biden, “Ona (Putin) eğer Ukrayna'ya sınıra yığdığı tüm askerleri ile girerse bunun 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük işgal olacağını söyledim. Bu durum tüm dünyayı değiştirir” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, başkent Washington'da küçük bir işletmeye yaptığı ziyaret esnasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Ukrayna işgal edilirse, Putin'e yaptırım uygularız"

Etkinlikte bir gazetecinin "Ukrayna'yı işgal ederse Putin'in kendisine yaptırım uygular mısınız?" sorusuna yanıt veren Joe Biden, "Evet" dedi.

NATO'nun Doğu kanadındaki ülkelerin korunması için 8 bin 500 Amerikan askerinin alarmda beklediğini ve bu askerlerin bir kısmının yakın zamanda Avrupa'ya hareket edebileceğini dile getiren Biden, "Hiçbir NATO ülkesinin korkmasına gerek yok, NATO olarak biz onların savunmasına geleceğiz" sözlerine yer verdi.

"Ukrayna'ya asker yerleştirme planımız yok"

ABD Başkanı konuşmalarında, olası bir Ukrayna işgalinin Rusya için ekonomik sonuçları olacağını belirterek, "Ukrayna'ya Amerikan askeri ya da NATO askeri yerleştirme planımız yok" dedi.

Ayrıca açıklamasında Putin'i de işgalin bedelinin "çok ağır" olacağı konusunda uyardığını belirten Biden, "Ona eğer Ukrayna'ya sınıra yığdığı tüm askerleri ile girerse bunun 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük işgal olacağını söyledim. Bu durum tüm dünyayı değiştirir" değerlendirmesinde bulundu.