image

PeyamaKurd - Biden, duruma dair net bir şey söyleyemeyeceğini fakat ellerindeki ilk bilgilerin Polonya'ya düşen füzenin Rusya tarafından fırlatılması olasılığının düşük olduğunu gösterdiğini bildirdi.

 ABD Başkanı Joe Biden, Polonya topraklarına füze düştüğü haberlerinden sonra G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Bali'de dünya liderleri ile görüşmelerde bulundu.

Yapılan görüşmelerden sonra gazetecilere açıklamalar yapan Biden, olayda ölenlerin yakınlarına baş sağlığı dileklerini ileterek, "(Liderlerle) Ukrayna sınırında Polonya topraklarındaki patlamanın soruşturulması için Polonya'yı desteklemek konusunda mutabık kaldık. Soruşturma devam ederken, biz de birlikte çalışıp bir sonraki adımımızı belirleyeceğiz" dedi.

Biden, Bali'deki G20 Zirvesi sürerken bile Rusya'nın Ukrayna'nın kritik altyapısına saldırdığını dile getirerek, "Rusya'nın yaptıkları tamamıyla vicdansızlıktır" dedi.

Bir gazetecinin, "Füzenin Rusya'dan fırlatıldığını söylemek için çok mu erken?" sorusuna Biden, "Elimizdeki ilk veriler bu sonucu vermiyor. Soruşturma tamamlanana kadar net bir şey söyleyemem ancak füzenin Rusya'dan fırlatılmış olma ihtimali düşük görünüyor" yanıtını verdi.