image

PeyamaKurd - Gözaltına alınması sonrası Kars Belediyesi'ndeki görevinden ayrılan ve ardından HDP'den de ayrılıp yeni bir parti kuran Ayhan Bilgen, muhalefeti hedef alarak "Ülke yıkılsın, ülke batsın, Erdoğan gitsin diyenler var. Ben, siyaseti böyle okumam, okuyamam” çıkışında bulundu.

Katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan Bilgen, gündeme ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecinde iyi bir sınav veremeyeceğini dile getiren Bilgen, “Bir kısım insan, Erdoğan gitsin de ne olursa olsun düşüncesi içinde. Siyaseti böyle okumanın doğru olmadığını düşünüyorum” dedi.

‘Abdülhamit'ten kurtulursak Osmanlı kurtulacak' dediler"

İttifaklar ve cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki soru üzerine Bilgen'in verdiği yanıt şöyle oldu:

“Ülke yıkılsın, ülke batsın, Erdoğan gitsin diyenler var. Ben, siyaseti böyle okumam, okuyamam. Bunu bu ülke yaşadı. Abdülhamid giderken, Osmanlı'nın son döneminde aydınla -Mehmet Akif, Said Nursi dahil olmak üzere- Ermeni aydınlar, herkes hep birlikte şunu söylediler;

‘Abdülhamit'ten kurtulursak Osmanlı kurtulacak' dediler. Abdülhamit'ten kurtulduk, ittihatçılar geldi. Abdülhamit sürgüne gönderiyordu, ittihatçılar infaz ediyordu. Ne pahasına olursa olsun, gitsin değil, daha iyisini getirmek şartıyla götürelim. Ben, burada her türlü işbirliğine açık olunması gerektiğini düşünüyorum. Giden geleni aratabilir.

Bunu Kılıçdaroğlu için söylemiyorum. Kılıçdaroğlu'nun aday olup olmayacağını bile bilmiyorum. Benim partimin oyu artsın, kaos olsun, partilerin itibarı sarsılsın bana gün doğsun diye bir anlayış olamaz.”

"Bu ülkedeki devlet geleneği böyle bir devlet geleneği değil"

Suriye de dahil bu coğrafyada benzer örneklerin yaşandığını dile getiren Ayhan Bilgen, "Siz geçiş dönemini güçlü liderlerle yönetmezseniz, sadece bir lideri değiştirmiş olmakla ülke sorunlarının çözüleceğini düşünürseniz, yanlış okuma yaparsınız. Bu coğrafya bir kere böyle bir coğrafya değil. Bu ülkedeki devlet geleneği böyle bir devlet geleneği değil. Her şey sandıktaki başarıdan ibaret değil. Biz, popülist siyaset yapamayız" dedi.