image

PeyamaKurd - İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, kendisinin yaklaşık 20 yıl önce desteklediği ABD’nin Irak’ı işgali ile Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sürdürmekte olduğu savaş arasındaki karşılaştırmaları reddetti.

Blair, dönemin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in kendi halkına karşı vahşet uyguladığını, uluslararası hukuku hiçe sayarak iki savaşa girdiğini ve bir günde 12 bin kişiyi kimyasal silah kullanarak öldürdüğünü dile getirdi.

Eski Başbakan ayrıca, Irak’a giren ve Saddam'ı deviren koalisyon güçlerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgaliyle bir tutulamayacağını vurguladı.

Blair, Ukrayna’nın demokratik olarak seçilmiş bir devlet başkanına sahip bir ülke olduğunu ve Putin’in herhangi bir bölgesel çatışma başlatmadığını veya işgalin komşu ülkeler için bir tehdit oluşturmadığını belirtti. 

Putin’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) izni olmadan yapılan 2003 Irak işgalini, Ukrayna savaşını haklı çıkarmak için kullanabileceğini kabul eden Blair, “Ama bilirsiniz, o argümanı kullanmasaydı başka bir argüman kullanırdı” diye ekledi.