image

PeyamaKurd - ABD ile Çin'in en üst düzey diplomatlarının Alaska'da iki gün süren gergin görüşmeleri sona erdi.

Alaska'da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile Çin Komünist Partisi Merkezi Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Cieçı'nı bir araya getiren görüşmeler tamamlandı.

Blinken görüşmeler kapsamında yaptığı açıklamada, “Sincan, Hong Kong, Tayvan ve siber saldırı gibi konularda Çin ile temel olarak anlaşmazlık içinde olduğumuz alanları bilerek buraya geldik. Açıkçası bu konuları açıkça ve doğrudan dile getirdiğimizde endişeli yanıtlar almamız şaşırtıcı değildi” ifadesini kullandı.

Pekin'in ekonomik ve ticari eylemlerine ilişkin başlıkları da konuştuklarını belirten Blinken, Çin’in bazı eylemlerine ilişkin duydukları endişeleri paylaştıklarını belirtti.

Kendi politikalarını Çin’e açık bir şekilde gösterdiklerini belirten Blinken, Çinli yetkililerle; İran, Kuzey Kore, Afganistan ve iklim değişikliği gibi geniş bir zeminde pek çok konuyu ele aldıklarını, Pekin'in ekonomik ve ticari eylemlerine ilişkin başlıkları da konuştuklarını söyledi.