image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) asker alımı için istenilen hedefin yakalanamadığı vurgulandı. Blomberg haberine göre, ABD Ordusunun belirlenen bir milyon 300 bin asker hedefine ulaşması için 150 bin kişi eksik olduğu bildirildi. Askere alım konusunda en büyük sıkıntının Kara Kuvvetleri’nde yaşandığı vurgulandı.

ABD ordusundaki gelişmelere dair Bloomberg’de yayımlanan haberinde, ABD Kara Kuvvetleri’ne bu yılın başından bu yana sadece 22 bin yeni asker katıldı. Bu rakam, belirlenen yıllık plandan yüzde 60 daha az.

ABD'li yüzde 23 askerliğe elverişli değil!

Habere göre, ABD ordusundaki asker eksikliğinin temel nedeni olarak askeri hizmete uygun genç sayısındaki azalma gösteriliyor.  17-24 yaş grubundaki ABD’lilerin sadece yüzde 23’ü, askerliği engelleyen hastalıklara sahip değil.

Bu oran, üniversiteye giden gençler nedeniyle yüzde 11’e düşmüş oluyor. Askeri hizmete uygun gençlerin sadece yüzde 7’si, orduya katılmak istiyor. Bu da 2007’den bu yana görülen en düşük oran.

2 yıllık askerlik yapma hakkı!

ABD Ordusu, yeni asker sayısını artırmak için belli tedbirler alıyor. 45 gün içinde askeri eğitime başlamaya hazır her bir acemiye 35 bin dolar ödül ve hizmet yeri seçme hakkı veriliyor.

Ayrıca, kısa süreli zorunlu askerlik imkanları da genişletildi, acemi askerler bundan böyle standart 4 yıl yerine sadece 2 yıl askerlik yapma hakkına sahip.