image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, savaşlar ve baskılar nedeniyle göçün devam ettiğini ve küresel çapta yerinden edilenlerin sayısının 82 milyonun üzerine çıkarak on yıl önceki rakamı ikiye katladığını bildirdi.

Dünyada yaşanan savaş ve göçlerle ilgili Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) “Küresel Trendler 2020 Raporu” bugün yayınlandı.

BMMKY'nın yayımladığı rapora göre, 2020 yılında dünya genelinde 82 milyon 400 binden fazla kişi yerinden edildi. Veriler, savaşlar, insan hakları ihlalleri ve baskıdan kaçarak başka ülkelere sığınanların sayısında son 10 yılda hızlı bir artış olduğu belirtildi.

Söz konusu yerinden edilen insanların arttığına dikkat çekilen rapora göre, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle daha az insan göç etmesine ve sığınma başvurularında önemli bir azalma olmasına rağmen yerinden edilen kişilerin sayısı son 10 yılda 2’ye katlandı. Ülkeleri içinde yerinden edilenlerin sayısı da 48 milyona ulaştı.

Ayrıca 2020 yılında, yerinden edilen 34 bin 400 mülteci üçüncü bir ülkeye yerleştirilirken yaklaşık 251 bin mülteci de evlerine dönebildi.