image

PeyamaKurd - 2019 yılında 250 bin Suriyeli sığınmacının ülkesine döneceğini tahmin eden Birleşmiş Milletler, sığınmacıları ağırlayan ülkelerin desteklenmesi için 5,5 milyar dolarlık bağış çağrısında bulundu.

2019 yılında 250 bin Suriyelinin ülkesine geri döneceğini tahmin ettiğini açıklayan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) Ortadoğu ve Kuzey Afrika direktörü Amin Awad, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, "Bu sayı, (sığınmacıların) dönmelerini engelleyen unsurları ortadan kaldırma hızımıza göre artabilir de azalabilir de" dedi.

Awad açıklamasında, sığınmacıların geri dönmelerinin önündeki en büyük engelin, kendilerine ve sahip oldukları mülklere dair resmi belgeleri elde edememeleri olduğunu ifade etti.

DW'nin yaptığı habere göre BM yetkilisi "Bu engellerin dışında, zorunlu askerlik çağrısına uymama ya da ordudayken saf değiştirme gibi durumlara ilişkin af konuları var" diyerek, sığınmacıların ülkelerine dönmesinin sağlanması için Suriye'de hem yerleşim hem de tarım alanlarındaki mayın ve patlamamış mühimmatın temizlenmesi gerektiğini dile getirdi.