image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Çin ziyaretinde yetkililere, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde uygulamalara ilişkin tepkisini dile getirdi.

Çin'e bir ziyaret gerçekleştiren Bachelet, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde uygulanan "terörle mücadele tedbirlerinden" endişe duyduğunu ifade etti.

Ülkedeki 6 günlük ziyaretinin sonunda Çin'in Guancou kentinde düzenlediği çevrim içi basın toplantısında konuşan Bachelet, temaslarına ilişkin bilgilere yer verdi.

17 yılın ardından ilk kez Çin'e ziyaret!

Bachelet buradaki açıklamalarında, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri unvanıyla bir yetkilinin 17 yıl sonra ilk kez Çin'i ziyaret ettiğini belirtti.

BM'li yetkili ziyaretinde başta Devlet Başkanı Şi Cinping olmak üzere üst düzey yetkililerle yerel ve küresel insan hakları sorunlarını konuşma fırsatını bulduğunu da vurguladı.

Ayrıca Bachelet, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Kaşgar ve Urumçi şehirlerini ziyaret ettiğini kaydederek, burada Komünist Parti yetkilileriyle görüştüğünü, Kaşgar'da bir cezaevine, deneme okuluna ve artık faal olmayan, Çin hükümetinin "mesleki eğitim merkezi" adını verdiği, Uygurların toplandığı bir eğitim kampı binasına da uğradığı kaydetti.