image

PeyamaKurdSuriye’deki çatışmalara dikkat çeken Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen yaptığı açıklamada, Suriye'de çatışmaların yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını sırasında devam etmesi durumunda büyük bedeller ödeneceği uyarısını yeniledi. 

Geir Pedersen, Suriye’ye yönelik son gelişmeleri BM Güvenlik Konseyi’ne video konferans yoluyla bilgilendirerek ülke genelinde ateşkes çağrısında bulundu. 

BM Temsilcisi açıklamasında, Suriye'nin genel olarak sakin olduğunu ve kuzey batısında Türkiye ve Rusya arasındaki varılan ateşkes ve düzenlemelerin büyük ölçüde uygulandığını belirterek, Rojava’nın Efrin kentinde dün gerçekleştirilen bombalı saldırıya dikkat çekti. 

Hem Rojava’da, hem de Suriye’nin kuzey batısında “endişeli ve kırılgan bir sakinlik yaşandığını dile getiren Pedersen, Suriye'nin güneyindeki güvenlik koşullarının endişe verici olduğuna ve çöl bölgeleriyle doğusunda terör örgütü IŞİD’in yeniden ortaya çıktığına vurgu yaptı. 

Pedersen ayrıca Kovid-19 salgınıyla ilgili olarak, rejim kontrolündeki bölgelerde 42, Rojava’da 1 vakanın görüldüğünü ve kuzeybatıda vaka bildirilmediğini belirterek sözlerini şöyle sonlandırdı: 

“Suriye’de savunmasız insanların yeniden yerinden edilmesine neden olacak çatışmaları kaldıramayız. İki ay önce bu dehşete şahit olduk. Bu senaryoyu salgından önce de kaldıramadık, salgın sırasında yaşanırsa bedeli çok daha büyük olur.”