image

PeyamaKurd - BM’den ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, Kore Yarımadası'nın barışçıl bir şekilde nükleer silahsızlanması fırsatını kaçırmamaları çağrısı yapıldı.

Kore Yarımadası'nın barışçıl bir şekilde nükleer silahsızlanması fırsatını kaçırmamaları çağrısında bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, her iki ülkeye de uyarılarda bulundu.

Antonio Guterres, Zirvenin küresel barış ve güvenlik için umut verici bir gelişme olduğunu, iki liderin diplomatik çözüm arayışından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “iki lider geçen sene çok fazla endişe yaratan bu tehlikeli döngüyü kırmaya çalışıyor. Ortak amaç barışçıl ve kanıtlanabilir nükleer silahsızlanma olmalı. Her iki lidere de önlerindeki yolun iş birliği, uzlaşma ve ortak bir amaç gerektirdiğini ilettim. Bu süreçte kaçınılmaz iniş ve çıkışlar, anlaşmazlıklar ve zorluklar olacaktır. Bu süreci desteklemeye hazırız” şeklinde konuştu.

Guterres, Talep edilmesi durumunda Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın izleme ve denetlemeye hazır olduğunu öne sürerek, “Umarım tüm taraflar bu fırsatı Kore Yarımadası'nın barışçıl bir şekilde nükleer silahsızlanması için kullanır” ifadesini kullandı.