image

PeyamaKurd - Libya'da yapılması beklenen seçimlere ilişkin açıklamada bulunan BM Genel Sekreteri Guterres, Libya'da barış ve istikrara giden bir sonraki en önemli adımın seçimler olduğunu kaydetti.

Libya'da barış ve istikrara giden bir sonraki en önemli adımın seçimler olduğunu belirten Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, başbakanlık ve parlamento seçimlerinin BM Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda 24 Aralık'ta düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Guterres, Fransa, Almanya ve İtalya'nın eş başkanlığında Paris'te düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı'na video konferans yöntemiyle katılarak, "Libyalıların çoğu bu seçimlerin yapılmasını istiyor" ifadesini kullandı.

Guterres, Libya'da şu ana kadar yaklaşık 3 milyon kişinin seçimlerde oy kullanmak için kayıt yaptırdığını dile getirerek, "Libyalıların özgür ve adil seçim talebi karşılanmalı" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Açıklamasının devamında Libya'da barış ve istikrara giden bir sonraki en önemli adımın seçimler olduğunu belirten Guterres, başbakanlık ve parlamento seçimlerinin BM Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda 24 Aralık'ta düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.