image

PeyamaKurd - Libya'daki siyasi kriz ile ilgili değerlendirmelerde bulunan BM Genel Sekreteri'nin Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis, Libya’da yıl sonu yapılacak seçimlerin başarısız olması halinde ülkenin yeni bir kaosa sürüklenebileceği uyarısında bulundu.

Jan Kubis, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ndeki oturumda yaptığı açıklamada, Libya’da 24 Aralık’ta yapılması planlanan başkanlık ve parlamento seçimlerine ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

Seçimlerin yapılması konusunda ülkenin netliğe ihtiyacı olduğunu vurgulayan Kubis, "Seçim çalışmalarını terk etmek, birçokları için ülkede iktidara giden tek yolun şiddet olduğunun bir işareti olacak" sözlerine yer verdi.

BM Temsilcisi açıklamasında, seçimler konusunda ülkede hala bir belirsizlik havası olduğuna, bu belirsizliğin Libya'daki kurumlar ve yetkililer arasındaki mevcut gerilimleri besleyerek, siyasi geçişi manipüle etmeye çalışanlar için verimli bir zemin yarattığına dikkat çekti.

Ayrıca açıklamasının devamında, seçimlerin başarısız olması halinde ülkenin yeni bir kaosa sürüklenebileceği uyarısında bulunan Kubis, "tüm kusurlara, zorluklara ve risklere rağmen" yapılacak seçimlerin, "istikrarsızlığı, bölünmeyi ve çatışmayı besleyecek" seçimsiz bir ortama tercih edileceğini vurguladı.