image

PeyamaKurd - Rojava ile ilgili bir rapor yayımlayan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu'na göre, bölgede pek çok hak ihlalinin yaşandığına dikkat çekildi.

Hazırlanan raporla ilgili açıklamada bulunan Komisyon Başkanı Paulo Pinheiro şu ifadelere yer verdi:

“Efrin, Haseke ve Serêkaniyê’de silahlı gruplar tarafından gerçekleştirilen saldırılarda çok sayıda sivil hayatını kaybediyor ve sakat kalıyor. Aynı bölgelerde Suriye Milli Ordusu (SMO) mensuplarının sivillere yönelik tacizleri devam ediyor."

“SMO mensupları son zamanlarda kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivili alıkoydu” diyen Komisyon Başkanı Pinheiro, SMO mensuplarının çok sayıda mülkü yağmaladığına da dikkat çekerek, “Söz konusu saldırılar ve tacizler nedeniyle insanlar evlerine dönmeye korkuyor” ifadesini kullandı.

"Gelişmeleri endişe ile takip ediyoruz"

Paulo Pinheiro ayrıca Kürdistan Demokrat Partisi - Suriye (KDP-S) Üyesi Emin İsa Emin’in Demokratik Birlik Partisi'ne (PYD)  bağlı silahlı kişiler tarafından kaçırılıp işkenceyle katledilmesine de değinerek, “Bu tür gelişmelerden endişe duyuyoruz ve bunları takip ediyoruz” açıklamasına yer evrdi.

Öte yandan açıklamasında Haseke’deki Hol Kampı’ndan söz eden Paulo Pinheiro, “Kampta bulunanların yüzde 90’ı kadın ve çocuklardan oluşuyor. Tahminen 40 bin kişi barınıyor ve bu bir rezalet. Kamp güvenliği giderek kötüleşirken; 2021’in başından bu yana yaklaşık 60 cinayet işlendi” dedi.