image

PeyamaKurd - Rojava ve Suriye’deki insani krize ilişkin açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Acil Durum Koordinatörü Ursula Mueller, Türkiye ve ona bağlı grupların saldırılarının bölgede ciddi insani krize yol açtığını dile getirdi. 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne konuşan BM İnsani Yardım Acil Durum Koordinatörü Ursula Mueller, Türkiye'nin askeri operasyonlarının Rojava'da insani krizi derinleştirdiğine vurgu yaptı. 

“200 binden fazla insan yerini terk etti” 

BM yetkilisi Mueller açıklamasında, “Türk devleti ve ona bağlı silahlı grupların Kuzey Doğu Suriye’ye dönük başlattığı operasyonlardan kaynaklı, 200 binden fazla insanın yerini terk etmek zorunda kaldı” ifadesini kullandı. 

“Son dönemde çatışmalar azalsa bile, bu bölgede ciddi insani kriz yaşanmaya devam ediyor"” diyen Mueller konuşmalarında, “Yerinden edilmiş 70 binden fazla insan hala Rakka, Heseke ve Halep çevresine ve 17 binden fazla insan Irak’a gitmek zorunda kaldı” dedi. 

“Çatışmalar yardımların ulaşmasını engelliyor” 

Rojava ve Suriye’de 1.8 milyonun hala insani yardıma ihtiyaç duyduğunu belirten Mueller, çatışmalardan kaynaklı birçok bölgeye yardım ulaştırmakta büyük zorluk yaşandığına değindi. 

Ayrıca bölge ile ilgili gelişmeleri değerlendiren Mueller, Türk devleti ve çetelerinin saldırılarının hedefinde olan M4 karayolu ve çeşitli sınır geçişlerinin insani yardımların geçmesi için güvenli olması gerektiğini kaydetti.