image

PeyamaKurd - Suriye'deki son gelişmeleri değerlendiren Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele amacıyla Suriye genelinde "tam ve acil" ateşkes çağrısı yaptı.

Ateşkesle ilgili yazılı açıklamada bulunan Özel Temsilci Pedersen, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, dün, tüm dünyanın ortak düşmanı Covid-19 salgınıyla mücadele amacıyla küresel ateşkes çağrısı yaptığını hatırlattı.

Pedersen açıklamasında, "Bugün, Covid-19'u bastırmak için gayretli bir çaba sağlanabilmesi adına Suriye'nin tamamında tam ve acil bir ateşkes çağrısında bulunuyorum" diyerek, Suriyelilerin Covid-19'a karşı savunmasız bir durumda olduğunu kaydetti.

BM Temsilcisi, ülkedeki sağlık tesislerinin harap edildiğinin ya da bir işlevinin kalmadığının, hayati sağlık ekipmanı ve sağlık uzmanı sıkıntısı olduğunun, ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin, mültecilerin, tutukluların ve kaçırılan kişilerin özellikle tehlikeli koşullar altında yaşadığına dikkat çekildi. 

Pedersen açıklamasında, Covid-19 pandemisinin Suriye için ortak tehdit oluşturduğuna değinerek, "Hiç ayrım yapmıyor. Sizin, Suriye hükümetinin veya başka bölgelerde yaşayıp yaşamadığınıza bakmıyor. Tüm Suriyeliler için tehlike içeriyor" sözlerine yer verdi.

Öte yandan son dönemdeki ateşkes anlaşmalarının Suriye'nin kuzeydoğu ve kuzeybatı bölgelerinde şiddetin azalmasına yardımcı olduğunu ve bundan memnuniyet duyduğunu vurgulayan Pedersen, bununla beraber bu anlaşmaların kırılgan olduğu ve şiddetin her an patlak verebileceğine değindi.