image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler'den (BM) Suriye'de Beşar Esad rejimi tarafından zorla kaybedilen kişilerin akıbetini araştırmak için yeni bir kuruluş kurulması yönünde öneri yapıldığı kaydedildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Genel Kurul'a, Suriye'deki kayıp kişilerin akıbet ve yerlerini tespit etmek ve kurban yakınlarına destek sağlamak için yeni bir uluslararası kuruluş kurmaları çağrısında bulunuyorum” ifadesini kullandı.

Guterres, BM Genel Kurulu'nda Suriye'de kayıp kişilerin durumunun görüşüldüğü oturumda konuşma yaptı.

Suriye halkının "iyileşmesi" ve sürdürülebilir barışın sağlanması için uluslararası toplumun sorumluluğu bulunduğunu belirten Guterres, ülkenin her kesiminden ailelerin kayıp aile bireyleri bulunduğunu kaydetti.

Guterres, bazı kişilerin kaçırıldığını, alıkonulduğunu, işkence gördüğünü ve keyfi bir şekilde tutuklandığını belirterek, bu kişilerin çoğunlukla erkek olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Guterres, "Yaklaşık 100 bin Suriyelinin akıbeti ve nerede olunduğu bilinmezliğini koruyor. Bu acı verici durumu çözmek için kararlılıkla ve hızla hareket etmeliyiz. Genel Kurul'a, Suriye'deki kayıp kişilerin akıbet ve yerlerini tespit etmek ve kurban yakınlarına destek sağlamak için yeni bir uluslararası kuruluş kurmaları çağrısında bulunuyorum” dedi.

Tüm üye ülkelere ve çatışmaya taraf olanlara işbirliği çağrısı yapan Guterres, bunun aynı zamanda ahlaki bir sorumluluk olduğunu belirtti.

Krizin boyutu büyük

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk de Guterres'in yeni kuruluş çağrısına destek vererek, bu kuruluşun mevcut kurumlarla eşgüdüm halinde hareket etmesinin önem taşıdığını dile getirdi.

Türk, "Suriye'deki kayıp kişilere ilişkin krizin boyutu çok büyük. Çocuklardan kadınlara ve yaşlılara uzanan bir yelpazede binlerce kişinin kayıp olması güçlü bir şekilde harekete geçme çağrısını beraberinde getiriyo” ifadesini kullandı.