image

PeyamaKurd - Suriye'de çatışma ve gerilim sürerken Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinden hala bir sonuç alınamadı. BM Temsilcisi Pedersen, çözüm için her zamankinden daha çok desteğe ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Brüksel'de düzenlenen "Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi Konferansı" başlıklı 6'ncı Brüksel Konferansı'nda konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, Suriye'de siyasi çözümden çok uzak olduklarını dile getirdi.

BM Temsilcisi Pedersen, Suriye'deki mevcut durumu ve Cenevre'deki Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerini değerlendirerek, "Suriyelilerin şu anda desteğinize her zamankinden daha fazla ihtiyacı var" ifadesini kullandı.

"Suriye'de siyasi çözümden çok uzağız"

BM Temsilcisi açıklamasında, "Sahadaki mevcut stratejik açmaz ve Suriye'nin manşetlerde yer almaması, hiç kimseyi, çatışmanın daha az ilgiye ihtiyacı olduğu veya kapsamlı siyasi çözüm aciliyetinin ortadan kalktığı düşüncesine yönlendirmemelidir" dedi.

Ayrıca açıklamasında Anayasa Komitesi bu ayın sonunda Cenevre'de tekrar toplanacağını hatırlatan Pedersen şu sözlere yer verdi:

"Ama açık konuşayım, biz Suriye'de siyasi çözümden çok uzağız. Anayasa Komitesi bu ayın sonunda Cenevre'de tekrar toplanacak. Önceki yedi tur, istediğimiz sonuçları getirmedi. Ancak umarım bu yaklaşan tur, en azından bir miktar ilerleme sağlayabilir."

Kaçırılanlar, alıkonulanlar ve akibeti belli olmayanlar için açıklama!

Komite görüşmelerine ilişkin destek çağrısı yapan Pedersen, "Suriye içinde güvenli, sakin ve tarafsız bir ortamın oluşturulması için çalışma yapılması gerekiyor" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Pedersen, alıkonulan, kaçırılan ve akıbetinden haber alınamayan kişilerle ilgili dosyada ilerleme sağlanmasının önemine işaret ederek, "Bu, Suriyelilere ilerlemenin mümkün olduğuna dair önemli bir sinyal gönderecektir" sözlerini kullandı.