image

PeyamaKurd - Suriye ile ilgili son gelişmeleri değerlendiren Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye'de önemli aktörlerin çözüm yerine çatışma yönetimine yatırım yapması durumunda krizin nesiller boyu sürecek bir ihtilafa dönüşeceği uyarısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyine brifinginde konuşan BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, yoğun çabalara rağmen bu ay siyasi süreçte çok fazla ilerleme kaydedilemediğini dile getirdi.

Pedersen açıklamasında, siyasi çözüm çerçevesi oldukça iyi anlaşılmasına rağmen önemli aktörlerin hiçbirinin ilk adımı atma konusunda istekli olmadığını belirterek şu ifadeyi kullandı:

"Eğer böyle devam edersek, kilit aktörler çözüm yerine çatışma yönetimine daha fazla yatırım yaparsa, korkarım Suriye nesiller boyu sürecek başka bir ihtilafa dönüşecek."

Suriye'de bugün yapılan başkanlık seçimlerinin ise BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararında belirlenen siyasi sürecin bir parçası olmadığı dile getiren Pedersen, müzakere edilmiş siyasi çözüm çağrısında bulundu.

Diğer taraftan konseyde konuşan ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Richard Mills ise, Suriye'deki seçimleri "özgür ve adil" olmamakla eleştirdi.