image

PeyamaKurd - İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan Suriye Anayasa Komitesi toplantılarına 25 Kasım’a kadar ara verilirken, Türkiye’ye Rojava’da ateşkese saygı duyma çağrısı yapıldı. 

Suriye’ye yönelik Birlemiş Milletler (BM) çatısı altında 30 Ekim’de BM Cenevre Ofisi’nde başlayan 150 kişilik Suriye Anayasa Komitesi toplantıları, bir haftalık 45 kişilik anayasa kurulunun toplantılarının ardından bugün son buldu. 

Gerçekleştirilen toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, toplantıların başarılı geçtiğini dile getirdi. 

Temsilci Pedersen, toplantılara 25 Kasım’da devam edileceğini belirterek, her iki tarafın da 25 Kasım’da Cenevre’de bir araya gelmeyi kabul ettiğini ifade etti. 

DSG ve PYD toplantıya katılmadı 

PYD ve DSG’nin katılmadığı toplantı ile ilgili konuşan Suriye Temsilcisi Pedersen, bugüne kadar yapılan toplantıların her şeyden önce taraflar arasında bir güven ortamının gelişmesine ön ayak olduğunu kaydetti. 

Basın toplantısında gazetecinin, “Bu toplantılar gerçekleştirilirken, Türkiye şiddet içeren saldırılarına devam ediyor. Köyler ve şehirlere yerle bir ediliyor, bu toplantılarda bu saldırıları kınadınız mı? Komitede yer alan Kürtlerin oranı ne?” sorusuna üzerine Pedersen, şu yanıtı verdi: 

“Komite içerisinde Kürtlerin sesini açıkça duyabiliyoruz ve daha önce dediğim gibi bende, genel sekreterde Suriye’de yaşanan insanı duruma ilişkin açıklama yaptık. Daha önce de yaptığım gibi bir kez yine acil ateşkes çağrısı yapıyor ve yapılan ateşkese saygı duyulması çağrısı yapıyorum.”