image

PeyamaKurd - Ukrayna'daki savaş nedeniyle yerlerinden edilen sivillerle ilgili BM'den yeni bir açıklama geldi. Birleşmiş Milletler (BM), Rusya-Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat’tan bu yana 12 milyondan fazla insanın yerinden edildiğini bildirdi.

New York genel merkezindeki günlük basın toplantısında konuşan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Ukrayna'daki son insani durum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü Dujarric açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Bugün itibarıyla Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde dört ay doldu. BM Ukrayna Kriz Koordinatörü Amin Awad, savaşın 12 milyondan fazla Ukraynalıyı yerinden ettiğini ve buna kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.”

Ukrayna'daki savaş sürerken BM’nin, Ukrayna hükümetinin yanı sıra bölgede 300’den fazla sivil partner ile yakın olarak çalıştığını kaydeden Dujarric, şu ana kadar temel konularda destek için 9 milyon kişiye ulaşıldığı bildirdi.

Ayrıca Sözcü Dujarric değerlendirmesinde, “Ukrayna'nın doğu bölgelerinde acil yardıma ihtiyacı olan sivillere insani yardımların ulaştırılması çağrısında bulunmaya devam ediyoruz" ifadesini kullandı.