image

PeyamaKurd - Suriye'de devam eden çatışmalarla ilgili açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler, Suriye'nin kuzeybatısında Mart 2020'deki ateşkesin ardından çatışmalardaki en fazla artışının son aylarda yaşanmaya başladığı uyarısı yaptı.

Basın açıklamasında bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Suriye'nin kuzeybatısında devam eden ve giderek artan çatışmalardan derin endişe duyduklarını dile getirdi.

BM Sözcüsü, İdlib'deki topçu atışında dün bir sivilin öldüğü ve 4 kişinin yaralandığını belirterek, İdlib'in farklı yerlerinde ve Halep'in batısında da çatışmalar yaşandığını ifade etti.

Farhan Haq, İdlib'in güneyindeki Ariha kasabasına yönelik topçu atışında da sivillerin de etkilendiğini kaydederek, Suriye'nin kuzeybatısında Mart 2020'deki ateşkesin ardından çatışmalardaki en fazla artışının son aylarda yaşanmaya başladığı uyarısı yaptı.

Ayrıca açıklamasında, Suriye'deki tüm şiddet olaylarını kınayan Haq, tüm taraflara uluslararası insani hukuka saygı duyulması ve sivillere ve sivil altyapıya yönelik rastgele saldırılardan kaçınılması çağrısında bulundu.