image

PeyamaKurd - Yemen'deki insani kriz sürerken Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'den (OCHA) kritik bir açıklama geldi. BM açıklamasında, insani yardım anlaşmalarına gereken onayın gecikmesi sebebiyle Yemen'de 2 milyon kişinin yardımlardan mahrum kaldığını kaydetti.

Resmi sosyal medya Twitter hesabından yazılı bir açıklamada bulunan OCHA, bu yılın temmuz ve eylül ayları arasında 2 milyon kişinin insani yardımların en az bir çeşidine ulaşamadığı vurguladı.

İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi açıklamasında, Yemen'de insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasında yaşanan sıkıntıların çoğunun "bürokratik engellerden" kaynaklandığı da belirtti.

Yemen'deki krize değinen açıklamada, yardım görevlilerinin yaşadığı sorunların temmuz-eylül döneminde daha önceki aylara göre artış gösterdiği bilgisine yer verilerek, bu sürede Yemen'in 19 ilinde 673 olay yaşandığı ifade edildi.

"Husiler, yardımların yapılmasına engel oluyor"

Bölgede gelişmelere dikkat çeken açıklamada, söz konusu bu olaylardan 307'sinin insani yardım hareketliliğinin engellenmesinden kaynaklandığı belirtildi.

Ayrıca açıklamaya göre İnsani yardım hareketliliği konusundaki olayların yüzde 94'ünün Husilerin kontrolündeki alanlarda görüldüğü, Husilerin Yemen'de insani yardım alanında faaliyet gösteren kadınların yanlarında yakın bir erkek akrabası olmadan hareket etmesine izin vermediği de bildirildi.