image

PeyamaKurd - Libyalılar arasında savaşa dönme konusunda bir istek görmediğini belirten  Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Stephanie Williams, "Artık Libyalıların söylemi, konuşma şekli bile değişti" ifadesini kullandı.

BM Libya Özel Temsilcisi Williams, Türkiye'yi ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulunarak, Libya'daki son duruma ilişkin basına konuştu.

Açıklamasında, Ankara'da Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile görüştüğünü ve Libya dosyası hakkında istişare ettiklerini belirten Williams,  Libyalıları bir araya getirme çabalarında Türkiye'nin BM'ye katkıda bulunduğunu dile getirdi.

"BM, tarafları bir araya getiren en tarafsız aktördür"

BM Temsilcisi Williams, Libya'da BM'nin rolüne ilişkin, BM olarak Libyalıları ve Libya'nın geleceğini müzakere etmek için bir araya gelme çabalarını desteklemek amacıyla orada olduklarını vurguladı.

Ayrıca açıklamasında, Libyalıları Berlin Konferansı'nın sağladığı "uluslararası şemsiye" ve sürece eşlik eden Güvenlik Konseyi kararları ile bir araya getirdiğini kaydederek, BM'nin bu süreçte son derece ilgili ve farklı tarafları tek bir çatı altında bir araya getirmek için "en tarafsız aktör" olduğunu ifade etti.

Öte yandan Temsilci açıklamasında, Kasım 2020'de LSDF üyeleri tarafından hazırlanan ve müzakere edilen yol haritasını ve yapılması planlanan ancak gerçekleştirilemeyen seçim sürecine dikkat çekti.