image

PeyamaKurd - Suriyeli mültecilerle ilgili hazırlanan rapora değinen Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu üyesi Karen Koning Abuzayd, "Hiç kimsenin, mültecilerin geri dönmesi için Suriye'nin uygun bir ülke olduğunu düşünmesinin zamanı değil. Suriyeli sivillere yönelik savaş devam ediyor" ifadesini kullandı.

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu'nun, 1 Temmuz 2020- 30 Temmuz 2021 döneminde Suriye'deki insan hakları durumuna ilişkin hazırladığı 46 sayfalık rapor, İsviçre'deki BM Cenevre Ofisi'nde devam eden BM İnsan Hakları Konseyi'nin 48'inci oturumunda paylaşıldı.

Komisyon üyesi Abuzayd sunulan rapora ilişkin, Beşşar Esad rejiminin Suriye topraklarının 70'ini, savaş öncesi nüfusun da yüzde 40'ını kontrol ettiğini ve ülkede savaş suçları ve insanlığa karşı suçların devam ettiğini belirtti.

Yayımlanan rapora göre Abuzayd, Esad rejiminin keyfi gözaltı ve tecrit vakalarının azalmadan devam ettiğini ve ülkede ağır insan hakları ihlallerini belgelemeye devam ettiklerini kaydetti.

AB'li yetkili ayrıca açıklamasında, Suriye'de ekonominin hızla kötüleştiğini, ekmek fiyatlarının yükseldiğini ve gıda güvensizliğinin geçen yıla göre çarpıcı şekilde yüzde 50'den fazla arttığını anlatarak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının da ülke genelinde yayılmaya devam ettiğini vurguladı.

Koning Abuzayd konuşmalarında, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşleriyle ilgili tartışmalara da değinerek, "Hiç kimsenin, mültecilerin geri dönmesi için Suriye'nin uygun bir ülke olduğunu düşünmesinin zamanı değil. Suriyeli sivillere yönelik savaş devam ediyor" açıklamasında bulundu.