image

PeyamaKurd - Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşa ilişkin Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Bağımsız Uluslararası Ukrayna Araştırma Komisyonu'ndan bir açıklama yapıldı. Komisyon, Rusya'nın savaşın sürdüğü Ukrayna'da savaş suçları işlendiği sonucuna ulaştı.

Ukrayna'nın bazı bölgelerinde referandum süreci devam ederken Komisyonun BM İnsan Hakları Konseyi'nin 51. Oturumu kapsamında sunduğu raporda, komisyon üyelerinin haziranda Ukrayna'ya düzenledikleri ziyarete dair gözlemleri açıkladı.

Savaşa dair komisyonun raporunda, Ukrayna'da 27 yerleşim birimini ziyaret eden komisyon üyelerinin, 150'den fazla tanıkla mülakat yaptığı vurgulandı.

Yayımlanan raporda, çatışmanın yaşandığı yerlerde yasa dışı patlayıcı silahların kullanıldığı belirtildi.

"Ukrayna'daki silahlı çatışmalardan endişeliyiz"

Bu rapora göre, sivil ayrımı gözetilmeksizin saldırılar yapıldığı, infaz, işkence, kötü muamele ve tecavüz gibi savaş suçu sayılan vakaların belgelendiği de ifade edildi.

Komisyon Başkanı Erik Mose'un ifadelerine yer verilen raporda ise, ziyarette bulunulan bölgelerde rastladıkları çok sayıda infaz edilmiş kişilere ait cesetlerden hayrete düştükleri vurgulanarak, "Ukrayna'daki silahlı çatışmaların sivillere yaşattığı acıdan ötürü endişeliyiz" denildi.