image

PeyamaKurd - Suriye'deki iç savaşa yönelik açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, 10 yıldır devam eden iç savaşın "iki dünya savaşı kadar uzun sürdüğünü" ifade etti.

BM Temsilcisi Pedersen açıklamasında 10 yıldır devam eden iç savaşın "iki dünya savaşı kadar uzun sürdüğünü" krizin çözümü için gereken diplomaside "yeni bir uluslararası formata" ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Pedersen açıklamasında, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ni Suriye'deki gelişmeler hakkında bilgilendirerek, 10 yıldır süren bu trajedinin "tarihe karanlık bir sayfa" olarak geçeceğini ve Suriyelilerin bu yüzyılın "en büyük kurbanı" olduğunu vurguladı.

BM Temsilcisi ayrıca Suriye halkının bu süreçte ölüm, sakatlık, işkence, açlık, yerinden edilme ve kimyasal silahlara maruz kaldığını ifade ederek, BM'nin, bu trajik krize hala son verememesinden büyük üzüntü duyduğunu belirtti.

Öte yandan açıklamanın devamında "Suriye'de savaş 10 yıldır devam ediyor, neredeyse 1. Dünya Savaşı ve 2. Dünya Savaşı'nın toplamı kadar" diyen Pedersen, "Bu kriz, uluslararası boyut kazanan en derin çatışmalardan biri ve Suriyelileri ilgilendiren sorunların çoğunun çözümü bile Suriyelilerin elinde değil" sözlerine yer verdi.