image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, düzenlenen video konferansta Güvenlik Konseyi üyelerine yaptığı açıklamada, Suriyeli Kadınlar Danışma Meclisi’nin Cenevre'deki toplantısına atıfta bulunması ardından Suriye çatışmasına bir çözüm aramaya öncelik verme uyarısı yaptı.

BM Temsilcisi Pedersen, kendi deyimiyle en az bir yıldır göreceli olarak sakin sayılan vaziyetin ‘hızla kötüleşebileceğini’ hatırlatarak BM destekli bir hastanenin hedef alınması, aynı zamanda İsrail’in bir ay içerisinde Suriye’de ikinci kez hava saldırısı düzenlemesi de dahil olmak üzere Suriye'nin kuzeybatısındaki ‘ciddi gerilime’ değindi.

Pedersen, ‘IŞİD’in Suriye'nin merkezi ve Rojava bölgesindeki saldırıların ölçeği ve kapsamını artırmaya devam ettiğine’ değinerek, Kamışlo’da kendi deyimiyle ‘genellikle barışın egemen olduğu’ gerginliklerden de söz etti.

Ayrıca basın açıklamasında, “Adam kaçırma ve cinayetlerin kaydedildiği güneybatıdaki durum dengesizliğini koruyor” diyen Pedersen, ‘yaklaşan bir gerilim hayaletini tetikleyen’ askeri hareketlere dair endişesini belirtti.

Öte yandan Pedersen, BM’nin terör listesine aldığı grupların etkisiz hale getirilmesine yönelik iş birliği yaklaşımı gibi 2254 sayılı karar uyarınca ülke çapında ateşkesin gerekli olduğunu da kaydetti.