image

PeyamaKurd - Güvenli bölgeye yönelik açıklamada bulunan BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, "Suriye'nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve birliği ile Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları ve o bölgede yaşayan farkı kesimden Suriyelilerin sesinin duyulması dikkate alınmalı" ifadesini kullandı. 

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Rojava’da (Suriye'nin kuzeydoğusunda) güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin açıklamada bulundu. 

BM Güvenlik Konseyi'ni Suriye'deki gelişmeler hakkında bilgilendiren Pedersen, “ülkedeki şiddet ve istikrarsızlığın boyutunun alarm verici olduğunu” dile getirdi. 

BM Temsilcisi Pedersen açıklamasında, "Türkiye'nin Temmuz'da Suriye sınırındaki askeri varlığını artırması gerginliği tırmandırsa da ABD ve Türkiye arasındaki görüşmelerdeki gelişmeler ihtilafı engelledi ve iki ülkenin vardığı anlaşmanın uygulanması yönünde ilk adımlar atılırken biz de gelişmeleri yakından izliyoruz. 

Bu aşamada Suriye'nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve birliği ile Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları ve o bölgede yaşayan farkı kesimden Suriyelilerin sesinin duyulması dikkate alınmalı” sözlerine yer verdi.