image

PeyamaKurd - Suriye'de savaşın başladığı 2011 yılından beri iç savaş ve gerilim bitmezken, ülkedeki insani kriz de giderek büyüyor. BM'ye göre, yaklaşık 12 milyondan fazla çocuk yardıma muhtaç durumda.

Suriye'deki son gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Suriyeli 12,3 milyondan fazla çocuğun insani yardıma muhtaç olduğu uyarısında bulundu.

Suriye'ye ilişkin Avrupa basınında yer alan haberlere göre, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Adele Khodr yaptığı yazılı açıklamada, “Milyonlarca Suriyeli çocuk Suriye'de ve komşu ülkelerde hala korku, belirsizlik ve ihtiyaç içinde yaşıyor" ifadesini kullandı.

Suriye'de 13 bin çocuk hayatını kaybetti!

Yapılan açıklamada, ülke içinde 6,5 milyon, komşu ülkelerde ise 5,8 milyon çocuğun insani yardıma ihtiyaca olduğu vurgulanarak, Ukrayna savaşı yüzünden gıda da dahil olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarının hızla yükseldiği belirtildi.

Ayrıca bu süreç ile ilgili açıklamada 11 yıldır iç savaşın devam ettiği Suriye’de 13 bin çocuğun öldürüldüğü belirtilirken, sadece bu yılın ilk üç ayında 213 çocuk öldürüldüğü bildirildi. 2011 yılından bu yana devam eden iç savaş, bu ülkede 500 binden fazla kişinin ölümüne yol açtı.