image

PeyamaKurd - BMGK'da konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, “Irak'ın egemenliği hâlâ ihlal ediliyor, bombalama ve bombardımanlar daha fazla kafa karışıklığına, gerginliğe ve sivil ölümlerine neden oluyor” ifadesini kullandı.

Irak sınırlarına yönelik bombalamalara değinen Plasschaert, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada şu değerlendirmelerde bulundu:

“Irak'ın egemenliği hâlâ ihlal ediliyor, bombalama ve bombardımanlar daha fazla kafa karışıklığına, gerginliğe ve sivil ölümlerine neden oluyor. Bir komşusu tehlikede olduğu zaman ülkelerin yerine getirmesi gereken bazı prosedürler var."

"KDP ve KYB'nin görüşmesi umut verici"

Plasschaert açıklamasında, Kürdistan Bölgesi siyasi partileri arasındaki anlaşmazlıklara da değinerek, “Kürdistan Bölgesi'ndeki iktidar partileri arasındaki ayrılıklar ve bölünmeler maalesef devam ediyor. Mali, idari, güvenlik ve seçimle ilgili çeşitli konularda bazı tavizler verilmeli, bu konuda zaman kaybedilmemeli” mesajına yer verdi.

BM Temsilcisi açıklamalarında, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasındaki görüşmenin biraz umut verici olduğunu ifade ederek, söz konusu durumun “hâlen karmaşık” olduğuna vurgu yaptı.

“Irak'ın gerçek bir ekonomik ve mali reforma ihtiyacı var"

Erbil-Bağdat sorunlarına ilişkin başta 2023 bütçesi olmak üzere, taraflar arasında varılan anlaşmaların somut sonuçlarının olması için taraflar arasında görüş alışverişinin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Plasschaert, Irak’taki sorunların bir geçmişi olduğunu, hiçbir hükümetin bu sorunları tek başına çözemeyeceğini ve bu sorunların çözülmesi için zamana ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Ayrıca Plasschaert açıklamasında “Irak'ın gerçek bir ekonomik ve mali reforma ihtiyacı var. Irak’ta yeni hükümetin göreve başlamasından bu yana geçen üç ayda yolsuzluk, reform, hizmet ve işsizlikle mücadelede gerçek bir kararlılık gördük” dedi.

"Bombalar sivil ölümlerine neden oluyor"

BM Temsilcisi değerlendirmelerinde Irak’ın egemenliğinin ihlal edildiğini kaydederek şu sözleri kullandı:

“Irak'ın egemenliği hâlâ ihlal ediliyor, bombalama ve bombardımanlar daha fazla kafa karışıklığına, gerginliğe ve sivil ölümlerine neden oluyor. Bir komşusu tehlikede olduğu zaman ülkelerin yerine getirmesi gereken bazı prosedürler var” dedi.