image

PeyamaKurd - Rojava’da bulunan BM ve ABD Dışişleri Bakanlığı heyeti, Rojava’daki Kürt taraflar arasında diyaloğun devam etmesinin önemine dikkat çekti.

ABD ve BM yetkilileri ile Mazlum Kobani arasında gerçekleşen görüşmede, Rojava ile ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon arasındaki iş birliğinin devam edeceği belirtildi.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobani ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Ethan Goldrich, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Irak İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Jennifer Gavito, Birleşmiş Milletler (BM) Irak ve Suriye Dosyası Direktörü Zahra Bell ve ABD'nin Suriye Misyonu Başkan Yardımcısı Matthew Pearl’in yer aldığı heyet arasında bir görüşme gerçekleşti. 

DSG Basın İrtibat Merkezi’nden yapılan açıklamada, görüşmede Rojava ile ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon arasındaki iş birliğinin devam edeceğine vurgu yapıldı.

Terör örgütü IŞİD’in Sina Hapishanesi’ndeki saldırısının ardından IŞİD’e karşı mücadele ve son gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Hapishaneyi yeniden kontrol altına alan ve IŞİD’in planlarını engelleyen DSG’yi taktir ettiği aktarıldı.