image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNFICYP)'nün görev süresinin oy birliği ile 31 Ocak 2022'ye kadar uzatıldığını duyurdu.

BMGK’nın bu kararına tepki gösteren Türkiye Dışişleri Bakanlığı, “Kendi içinde tutarsızlıklarla dolu, gerçeklikten kopuk bu kararda maalesef Kıbrıs Türk halkının iradesi yine yok sayılmıştır” dedi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“BMBG'nin görev süresinin uzatılmasında KKTCnin rızasının alınmaması BMnin kendi kural ve ilkelerine aykırıdır. Bu durumun düzeltilmesini ve KKTC topraklarındaki varlığının sorgulanmaması için BMBGnin KKTC makamlarıyla bir an evvel bir anlaşma yapmasını bekliyoruz. Kararda, denenmiş ve başarısız olmuş çözüm parametrelerinin 30 yıl önceki Konsey kararlarına atıfla Kıbrıs Türk halkına dikte edilmeye çalışılması da bir başka garabettir.

Güvenlik Konseyi, Adadaki gerçeklere gözlerini kapamaya devam ettiği, Kıbrıs Türk halkının 1960ta kazandığı egemen eşitliğini, eşit uluslararası statüsünü tanımadığı ve 1963te işlediği suça rağmen GKRYyi Adanın tek meşru temsilcisi olarak görmeye ve suçluyu ödüllendirip, mazlumu cezalandırmaya devam ettiği sürece, Adada adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme ulaşılması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle, bu tür kararların bizim için bir anlam ve değeri yoktur. Güvenlik Konseyini ve uluslararası toplumu Adadaki statükoya hizmet etmeye değil; gerçekler temelinde çözüme ulaşılmasına odaklanmaya davet ediyoruz.”

BM’nin en uzun süreli faaliyette bulunan barış gücü misyonlarından biri olan UNFICYP, 1964'ten bu yana adada görev yapıyor ve barış gücünün görev süresi her 6 ayda bir uzatılıyor.

Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNFICYP)’de 796'sı asker ve 65’i polis olmak üzere toplam 861 personel görev yapıyor.