image

PeyamaKurd- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, İdlib'le ilgili Soçi'de Türkiye ve Rusya liderleri arasında varılan tüm anlaşmaların gerçekleşmesini umduklarını, anlaşmaların hedefinin silah bırakmayı reddeden teröristleri ortadan kaldırmak olduğunu belirtti. Bogdanov "İdlib'le ilgili temaslarımız sürüyor, Türk meslektaşlarımızla 17 Eylül'deki anlaşmalara yönelik çalışmalara devam ediyoruz. Askeri yetkililerimiz Ankara ile yakın temas halinde. Soçi'de varılan tüm anlaşmaların uygulanmasını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Bogdanov, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in silah bırakmayan militanların ortadan kaldırılması gerektiğine yönelik ifadelerine yönelikte konuştu.

İdlib'le ilgili anlaşmaların geçici anlaşmalar olduğunu ve nihai amacın teröristleri yok edip Suriye'de bütünlük ve bağımsızlığın tesisi olduğunu söyleyen Bogdanov, "Elbette silah bırakmayan teröristler saldırılarına devam ediyor, bunlar ya yakalanmalı ya da ortadan kaldırılmalı. Bu Rusya, diğer müttefiklerimiz ve Şam tarafından da söylenmişti" diye belirtti.