image

PeyamaKurd - 2021'in geçişler yılı olduğunu dile getiren Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kovid-19 salgını dışında pek çok jeopolitik meydan okuma ile karşılaşıldığını, buna karşın olumlu gelişmeler de yaşandığını ifade etti.

2021 yılını değerlendiren Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, seneyi değerlendirmek için kaleme aldığı yazıda 2021'i "geçişler yılı" olarak tanılarken, "Güç politikasıyla yoğunlaşan jeopolitik değişiklikler AB ve değerlerine tekrar tekrar meydan okudu" açıklamasına yer verdi.

Borrell, Kovid-19 salgının tahmin edilenden daha uzun sürdüğünü ve Omicron varyantının kısıtlamaların geri getirilmesine yol açtığını belirterek, AB'nin 2021'de 250 milyon doz paylaşma hedefine ulaştığını, hedefin 2022'nin yarısı itibarıyla 700 milyon doz olduğunu kaydetti.

Ayrıca açıklamasında salgının dışında Belarus, Ukrayna, Mali, Sudan, Afganistan, Etiyopya, Venezuela ve Bosna Hersek'teki krizlerin AB'nin gündeminde olduğunu hatırlatan Borrell, çok taraflılığı destekleyen politikalar, göç, enerji, iklim krizleri ve dijital dönüşüm ile dengeli biçimde mücadele etmek gerektiğini de vurguladı.