image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği, Sırbistan ve Kosova arasında gerilimine arabulucuk ederek bir dizi görüşme sağladı Brüksel'deki toplantıda bir anlaşma çıkmadığı belirtildi.

AB öncülüğünde Brüksel'deki bir toplantı gerçekleştiren Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Kosova Başbakanı Albin Kurti, iki taraf arasındaki sorunların çözümü konusunda bir ilerleme sağlayamadı.

İki lider, Kosova hükümetinin, ülkenin kuzeyinde Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve araç plakası kullanmasına ilişkin kararı sonrası ortaya çıkan gerilimin ardından AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in eşliğinde bir görüşme gerçekleştirdi.

"Bugün maalesef bir anlaşma sağlayamadık"

Brüksel'de 6 saatten fazla süren toplantı bitiminde gazetecilere konuşan Borrell, Sırbistan ile Kosova arasındaki normalleşme sürecini kapsayan süreç konusunda toplantıdan bir sonuç alamadıklarını vurguladı.

AB Temsilcisi Borrell açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bugün maalesef bir anlaşma sağlayamadık. Üzgünüm. Ancak bu meselenin sonu demek değil. Her iki lider de sürecin devam etmesi gerektiği konusunda anlaştı. Görüşmeler gelecek günlerde devam edecek."

Ayrıca görüşmeye dair Ukrayna'daki savaşla birlikte Avrupa'da yıllar sonra çatışma meydana geldiğini hatırlatan Borrell, Kosova'nın kuzeyindeki gerginliğin tırmanmasını kimsenin istemediğini vurgulayarak, "Uluslararası camia yeni bir gerilim istemiyor. Sahada gerginliğin tırmanmasının sorumlusu her iki taraf olacaktır" dedi.