image

PeyamaKurd - Washington’da büyük bir diplomatik çatlak yaratan, İngiltere'nin Washington büyükelçisinin gizli notlarının sızması olayının ardındaki şüphelinin tespit edildiği bildirildi.

Sunday Times gazetesi, geçtiğimiz hafta, Donald Trump yönetimini “beceriksiz” ve “işlevsiz” olarak nitelendiren ve ABD başkanından öfkeli bir yanıt aldıktan sonra istifasını açıklayan İngiltere Büyükelçisi Kim Darroch'un notlarını yayınladı.

İngiliz yetkililer, sızıntıdan sorumlu kişiyi bulmak için soruşturma başlattı. Terörle mücadele polisi cuma günü yaptığı açıklamada cezai soruşturma başlattıklarını açıkladı.  

Gazete haberini, ismi belirtilmeyen bir hükümet kaynağına dayandırarak, olayın yabancı bir devletin bilgisayar korsanlığı girişimi sonucu olabileceği yorumlarının ihtimal dışı olduğunu ve sızıntı ihtimali olduğuna dair bir şüphelinin tespit edildiğini belirtti.

İsmi belirtilmeyen bir hükümet kaynağı gazeteye verdiği demeçte, “Sızdıranın kim olduğunu biliyorlar. Şimdi mahkemede yargılanacak bir vaka. Tarihsel dosyalara erişimi olan biriydi. İçeri girip bir dizi malzemeyi aldılar. Bu oldukça basit” dedi.

Sunday Times ve The Sunday Mail gazetelerinin haberlerinde, İngiltere'nin dijital istihbarat örgütü GCHQ'nu istihbarat yetkililerinin, e-posta ve telefon kayıtlarını tarayarak, şüpheliyi bulmak üzere soruşturmaya katılmak üzere olduklarını bildirdi.

Suç uyarısına rağmen bir not daha yayınladı”

Gazete ayrıca, medyanın olaya ilişkin notlar yayınlamasının bir suç sayılacağı yönündeki polis uyarısına rağmen Darroch’tan bir not daha yayınladı.

Darroch İngiliz hükümetine Mayıs 2018’de yazdığı raporda, Trump’ın, Barack Obama döneminde İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesininin  “diplomatik bir vandalizm eylemi olduğunu ” belirtiyor.

İngiltere polisi, Resmi Sırlar Yasası’nın ihlal edildiği gerekçesiyle medyayı daha fazla sızdırılmış belge basmama konusunda uyarmıştı.

Ancak bu durum editörler ve Theresa May'in yerini almak için başbakanlık yarışında olan Dışişleri bakanı Jeremy Hunt ve eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson gibi birçok politikacı tarafından eleştirildi. Boris Johnson açıklamasında “Gazetelerde bu tür materyaller yayınlayan herhangi bir medya kuruluşunun kovuşturma ile karşı karşıya kalması düşünülemez” dedi.